Beyond Otherness

ONKRAJ DRUGOSTI

Življenje in učenje v harmonijah raznolikosti

26. in 27. september, 2022
Maribor, Slovenija

Procesa globalizacije in digitalizacije, ki sta inherentna razvoju postindustrijskega kapitalizma po drugi svetovni vojni, sta povzročila drastične premike na področju posameznikovega dojemanja in zaznavanja resničnosti ter identitete. Spremembe kategorij subjekta in resničnosti so vse bolj nakazovale odmik od novoveškega metafizičnega okvira in nastop nove družbeno-zgodovinske epohe, t.i. postmodernega veka. Ontološke premise postmoderne so potemtakem nerazdružljivo prepletene z globalizacijskimi tendencami poznega kapitalizma, ki sta jih omogočala nagla rast medijskih industrij in eksponenten razvoj informacijskih tehnologij. Najbolj očitna posledica globalizacije in vseprisotnosti medijev se zdi prevpraševanje koncepta meja oz. ločnic, še zlasti tistih, ki se nanašajo na občutljivi kategoriji drugega in drugosti v sodobnih družbah in kulturah. Ker je književnost po definiciji vezana na besede, je kot medij najbolje opremljena za širjenje in (pre)oblikovanje konceptualnih in semantičnih polj sodobnih resničnosti. Namen naše konference je raziskati učinke globalizacije in digitalizacije kot osrednjih mehanizmov oblikovanja aktualnega družbeno-zgodovinskega konteksta na dojemanje, reprezentacijo in pojmovanje Drugega in Drugosti v književnosti.

Nekaj predlogov tem za prispevke:
• Multikulturalizem in njegov vpliv na književnost, teorijo in kulturo;
• Postkolonialna marginalizacija, hibridnost in domorodne identitete;
• Postmoderna/inkluzivna pedagogika;
• Drugačenje kanona/kurikula/univerze;
• Repozicioniranje migracij: evropske marginale;
• Prevajanje s centra na margino in vice versa;
• Medpresečnost (intersekcionalnost) in fluidnost identitet v književnosti in kulturi;
• Virus v paradigmi viralnosti.

Uradna jezika na konferenci sta slovenščina in angleščina.

Plenarni predavateljici in predavatelj:

• Dr. Judit Ágnes Kádár, University of Physical Education, Hungary
• Dr. Lisa Botshon, University of Maine at Augusta, USA
• Dr. Donathan Brown, Rochester Institute of Technology, USA

Oddaja predlogov za prispevke na konferenci

Povzetke prispevkov, ki naj ne bodo daljši od 300 besed, oddate v postopku registracije. Rok za oddajo je 15. april 2022. O primernosti prispevka za predstavitev na konferenci vas bomo obvestili najpozneje do 1. julija 2022. Izbrane prispevke bomo objavili v znanstveni monografiji, izdani pri angleški založbi, ter v tematskih številkah znanstvenih revij ELOPE (jesen 2023) in Acta Neophilologica (jesen 2023).

Kotizacija

• Člani in članice programske skupine Medkulturne literarnovedne študije: 20 EUR
• Druge / drugi: 50 EUR
Podatki za nakazilo:*

Banka: Banka Slovenije, Slovenska 35, 1505 Ljubljana
BIC/SWIFT: BSLJSI2X
IBAN: SI56 0110 0600 0020 393
Sklic: 2022-749
Prejemnik: Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta, Koroška 160, 2000 Maribor, Slovenija
Namen: OTHERNESS 2022 – priimek udeleženke ali udeleženca

*Prosimo, da kotizacijo nakažete šele, ko prejmete potrdilo, da je vaš prispevek sprejet. Če bo kotizacijo krila vaša institucija, to, prosimo, sporočite na beyondotherness@um.si, vaša institucija pa naj pripravi naročilnico.

Mednarodna konferenca bo potekala v organizaciji programske skupine Medkulturne literarnovedne študije (št. P6-0265), ki jo sofinancira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije iz državnega proračuna.

Kontakt: beyondotherness@um.si

Srečanja z vami se že zelo veselimo.

V imenu organizacijskega odbora
Michelle Gadpaille in Mojca Krevel